News

Wizyta Nidaime Akiry Nakamura - Listopad 2011

Wielkim wydarzeniem dla polskich Seidokarateka była wizyta Nidaime Akira Nakamura, który w dniach od 18 do 20 listopada 2011 roku rowadził zgrupowanie Seido Karate w Wadowicach. 

W zgrupowaniu uczestniczyło wielu karateka ze wszystkich Seido Dojo w Polsce.

Treningi podczas zgrupowania ułożone były tematycznie: kihon, elementy kumite, medytacja i egzaminy na stopnie KYU i DAN. 

Nieodłącznym elementem praktyki Seido są treningi kondycyjne, siłowe, sprawnościowe i praca na tarczach. Pomimo, że w zgrupowaniu brała udział bardzo duża grupa osób w średnim wieku, wszyscy znakomicie dawali sobie radę, co świadczy o bardzo dobrej pracy w klubach i dobrym przygotowaniu karateka bez względu na wiek. 

Jednym z najważniejszych elementów praktykowania Seido jest medytacja. Medytacja zwykle połączona jest z prelekcją, gdyż to właśnie medytacja wytycza nam drogę, którą podążamy w naszym codziennym życiu. Medytacja zawsze pozostawia na karateka niezapomniane wrażenie, pozwala pozytywnie patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość i nieustannie dążyć do tego, abyśmy stali się lepszymi, doskonalszymi ludźmi. 

W trakcie zgrupowania Nidaime Akira Nakamura przeprowadził egzaminy na wyższe stopnie KYU oraz na stopnie mistrzowskie 1 DAN, 2 DAN i 3 DAN. Egzamin dla osób zdających na stopnie DAN rozpoczął się w pierwszej godzinie zgrupowania w piątek, trwał cały dzień w sobotę (12 godzin z przerwą na posiłek) i zakończył się w niedzielę o godz. 11:00. Osoby zdające egzaminy mistrzowskie przystępują do egzaminu w białych pasach co jest symbolem rozpoczęcia nowej drogi w praktykowaniu Seido i jest oznaką pokory. 

Osoby przystępujące do egzaminów na stopnie Dan:

W trakcie egzaminu każdy musiał się wykazać nie tylko bezbłędnym opanowaniem materiału, ale także wielkim duchem. 

Jednym z etapów egzaminów na stopnie mistrzowskie było Kumite. 

Po wielu godzinach zmagań, Nidaime ogłosił wyniki egzaminu i złożył gratulacje wszystkim zdającym. 

Zgrupowanie zakończyła uroczysta promocja na stopnie KYU i DAN. Nazwiska osób które uzyskały promocje na stopnie DAN:

  • Senpai Sławomir Sroka 3 DAN - Chorzów, 
  • Senpai Paweł Malinowski 3 DAN - Żary, 
  • Paweł Michulec 2 DAN – Sucha Beskidzka, 
  • Sebastian Janik 2 DAN – Żywiec, 
  • Stewart Hain 1 DAN – Kraków, 
  • Sławomir Jurczak 1 DAN – Czechowice Dziedzice, 
  • Adam Nowak 1 DAN – Wadowice, 
  • Seweryn Gansiniec 1 DAN – Chorzów, 
  • Dominika Nadrowska 1 DAN – Warszawa oraz Radom, 
  • Kinga Szymska 1 DAN – Myślenice.

Witamy w gronie czarnych pasów OSU! 

Kiedy emocje nieco opadły świetnie bawiliśmy się na uroczystym bankiecie. 

Była to już trzecia wizyta Nidaime Akira Nakamura w Polsce. Nidaime przybył do Wadowic w piątek o godzinie 13:00 a już o 18:00 prowadził pierwszy trening. Trening zakończył się przed 22.00, później długie rozmowy, które zakończyły się po północy i kolejny dzień od rana do 22:00 i następny dzień także bez chwili wytchnienia. Był niezwykle wyczerpany ale i szczęśliwy ze spotkania z nami, ze swoimi przyjaciółmi w swoim jak mówił drugim domu. Darzymy Go szczególną sympatią i szacunkiem, nie tylko dlatego, że jest znakomitym technikiem i posiada głęboką wiedzę, ale także dlatego, że jest niezwykle miłym, sympatycznym, pełnym humoru a jednocześnie wymagającym Mistrzem Seido Karate. Każda wizyta Nidaime to dla nas honor i zaszczyt a także ogromna przyjemność bycia z nim, trenowania i rozmowa na wszystkie tematy nie koniecznie wiążące się z karate. Wszyscy uczestnicy zgrupowania byli pod wielkim wrażeniem zarówno podczas treningów jak i w czasie nie kończących się dyskusji. Dziękujemy Nidaime Akira Nakamura za te wspaniałe chwile, które spędziliśmy razem. Do zobaczenia podczas kolejnego zgrupowania. OSU! Czas szybko mija a więc myślimy już o uroczystościach z okazji 10-lecia Seido w Polsce. Będziemy zaszczyceni wizytą z tej okazji Kaicho Tadashi Nakamura. Moim marzeniem jest, aby wielu z Was mogło przystąpić do egzaminów mistrzowskich DAN przed Kaicho i Nidaime. Droga, którą wytyczają Wam instruktorzy doprowadzi Was do celu w co głęboko wierzę. Życzę powodzenia. Kyoshi Bogdan Czapla.

powrót do listy aktualności