News

Promocje w Honbu - kwiecień 2013

Raz w roku w Centralnym Honbu Seido Karate w Nowym Jorku odbywają się promocje na wyższe stopnie DAN. Jest to wielkie wydarzenie dla wszystkich Seidokarateka wynikające nie tylko z samego faktu zdawania tak poważnych egzaminów przed Kaicho i Nidaime, ale wynikające z faktu kolejnego spotkania z naszymi Mistrzami oraz z wieloma przyjaciółmi, którzy na to wydarzenie przybywają z najbardziej odległych zakątków świata. Honbu to jest nasz drugi dom!!! W trakcie promocji panuje zawsze podniosła i pełna napięcia atmosfera, gdyż każdy zdający pragnie wykazać się jak najlepszą znajomością opanowania materiału, co przecież jest poprzedzone wielomiesięcznymi ciężkimi treningami przygotowującymi do egzaminu. Jest to test dla każdego zdającego jak Kaicho i Nidaime ocenią ich pracę, wysiłek i zaangażowanie na Drodze Seido, którą wszyscy podążamy. Wynik egzaminu to zawsze wielka nie wiadoma. Kaicho i Nidaime są bardzo wymagający a egzaminy są długie i wyczerpujące a ocenie podlegają nie tylko umiejętności techniczne ale także cała sfera duchowa zawarta w Filozofii SEIDO. Dlatego też do promocji przystępujemy w białych pasach i jesteśmy traktowani jak osoby początkujące. Wykonujemy wszystkie prace porządkowe, bierzemy udział w treningach z białymi pasami stając w ostatnich szeregach, to my pierwsi kłaniamy się białym pasom i wszystkim kolejnym, wykazujemy maksimum pokory.

Egzamin przed Kaicho i Nidaime to wielki honor i zaszczyt dla każdego zdającego, to wielkie wyzwanie dla nas samych. Pozytywnie zdany egzamin, egzamin o wielu wątkach a więc nie tylko techniczny, to potwierdzenie czy idziemy właściwą drogą, czy jesteśmy godnymi uczniami Mistrza!

W tym roku promocja była wyjątkowa. Po pierwsze tak duża ilość osób już dawno nie przystępowała do egzaminów w jednym czasie. Egzaminy na stopnie od 1 do 6 DAN trwały cały tydzień. Po drugie po raz pierwszy tak duża liczba zdających na najwyższe stopnie zdawała egzaminy w Yoshin Honzan – duchowym Centrum Seido. Zgromadzenie w jednym miejscu i jednym czasie instruktorów z najwyższymi stopniami DAN i atmosfera jaką potrafi stworzyć tylko Kaicho powodowała, że nawet jeden z bardzo wyczerpujących testów technicznych, który trwał, od godziny 17:00 do 7:00 rano nie był dla nas straszny. Testy trwające przez 7 dni polegające na prezentacji wszystkich technik podstawowych, kombinacji różnych technik walki, samoobrona, kata, walka z użyciem BO, JO, SAI przeplatane medytacjami i walkami wprawiła nas w tak podniosły stan ducha, że pomimo ogromnego wysiłku szliśmy dalej i dalej nie myśląc o zmęczeniu. Musieliśmy dać radę, chcieliśmy dać radę i daliśmy radę!!! Dopiero po zakończeniu egzaminu i ogłoszeniu wyników, kiedy emocje opadły zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo jesteśmy wyczerpani ale satysfakcja ze zdanego egzaminu przed Kaicho i Nidaime była ogromną nagrodą za nasz trud i wysiłek. BYŁO WARTO!!! OSU!

W tym wielkim wydarzeniu uczestniczyli instruktorzy z wielu Seido Dojo z wielu stanów USA, Wielkiej Brytanii, a nawet Indii czy Australii.
Z Polski przebywali w Honbu Kyoshi Bogdan, Sensei Rafał i Senpai Zbyszek. 
Do promocji przystąpili: Kyoshi Bogdan i Senpai Zbyszek. 
W wyniku zdanych egzaminów Kaicho Tadashi Nakamura i Nidaime Akira Nakamura nadali stopnie i tytuły:
Bogdan Czapla – 6 DAN – Jun Shihan
Zbigniew Zając – 4 DAN - Sensei

OSU!

powrót do listy aktualności